محیط کسب و کار امن، لازمه توسعه اقتصادی
   
 
  • اداره کل گمرک اصفهان
  • طبقه بندی ها
  • درباره ما

   درباره ما

   تاریخچه گمرک
   گمرک اصفهان تا سال 1353 در کنار فرودگاه قدیم قرار داشت . سپس گمرک به خیابان کورش ( نیکبخت ) روبروی دادگستری که هم اکنون انجمن زبان انگلیسی پسران است باز در منزلی اجاره ای از آقای دکتر غلامحسین کیان ارثی نقل مکان نمود اما انبارها در فرودگاه قدیم قرار داشت . ( گمرک اصفهان تا سال 1356در خیابان نیکبخت استقرار داشت وآقای محمدعلی خجسته رئیس اداره گمرک اصفهان بودند .)
   در سال 1354 مجــدداً تشکیلات گمــرک اصفهـان ارتقــاء یافت و دارای معاون فنی ( امور گمرکی )شد و اولین معاون امورگمرکی آقای محمد قاسم اشراق منصوب گردیدند ، گمرک اصفهان در حوزه مدیریت ، امور اداری و مالی و امور گمرکی مجموعاً 80 پست سازمانی و در گمرک تابعه نیز ( ذوب آهن ) دارای 16 پست سازمانی بود . در این سال طرحی مطرح شد که گمرک در مکان اداره اطلاعات و امنیت در پل شیری مستقر گردد اما موافقت لازم حاصل نشد و طرح دیگری ارائه گردید که به محل فعلی مرکز صدا وسیمای اصفهان ( جای کارخانه سابق پشم باف که جهت تأسیس کارخانه تاج به تهران منتقل شده بود ) در میدان خواجو برای استقرار دائمی نقل مکان کند ، زیرا این کارخانه زیر کلید گمرک بود و بدهی کلانی نیز به گمرک داشت . آقای سپهبد آزموده از آنجا دیدن نمودند و مقدمات این کار تا حدودی فراهم شد اما بدلایلی از جمله به لحاظ تردد کامیونها در هنگام عملیاتی شدن با مخالفت استانداری مواجه و موضوع منتفی گردید . نظر به اینکه گمرک در آن سالها فاقد ساختمان اداری دولتی بود و همانگونه که قبلاً نیز گفته شد در یک منزل استیجاری استقرار داشت و با توجه به روابط حسنهای که بین سازمان جنگلبانی و منابع طبیعی اصفهان و گمرک وجود داشت ، در یکی از ملاقاتهای اداری از رئیس اداره جنگلبانی گلایه شد که به اغلب ادارات در سطح اصفهان از زمینهای ملی اختصاص داده شده ولی گمرک در این زمینه بی بهره مانده است . رئیس اداره جنگلبانی ( منابع طبیعی ) ضمن استقبال از این مطلب اعلام داشت که در حال حاضر زمینی در مجاورت ایستگاه راه آهن اصفهان وجود دارد که میتوان آنرا به گمرک اختصاص داد. از همان زمان اقدامات اداری و زمینه واگذاری زمین به گمرک آغاز گردید .
   آقای مجید نصیرزاده مدیر کل منطقه مرکزو شمال به گمرک اصفهان تلفن میزند و میگوید ما در اصفهان نتوانسیتم انبارهای عمومی تهیه و مهیا سازیم . شما اسناد و مدارک زمین را به تهران ارسال نمائید تا یک مقداری از زمین را در اختیار انبارها قرار دهیم تا در مقابل تأسیسات و ساختمانهای مورد نیاز گمرک را تأسیس نمایند . این کار انجام شد و آقای سپهبد آزموده کلنگ شروع بکار پروژه را به نام اداره گمرک اصفهان برزمین زد اما افتتاحیه این مکان در سال بعد بنام شرکت سهامی انبارهای عمومی با اجاره 99 ساله صورت پذیرفت . مع الوصف گمرک اصفهان در اسفند ماه 1356 به منظور توسعه در انبارهای عمومی واقع در 5 کیلومتــری در جنوب اصفهان جــاده اصفهان – شیــراز- جنب اداره کل راه آهن ( با مساحت محوطه 559000 متر مربع وشش باب انبار به مساحت 25000 متر مربع و ساختمان اداری ) مستقر گردید .
   در سال 1359 اداره تجسس اصفهان منحل شد و تا سال 1367 انجمن اسلامی فعالیت داشت و پس از آن تشکیلات حراست جایگزین و اولین رئیس حراست آقای محمد رضا روحانی منصوب شدند .
   در سال 1361 فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان به عنوان مرز هوائی فعالیت خود را آغاز نمود و گمرک مسافری به ضرورت و بر اساس نیاز جهت انجام امور گمرکی حجاج در مجموعه سازمانهاهی فرودگاهی در فاصله 35 کیلومتری اصفهان قرار گرفت . اما بدلایل فاصله زیاد و درخواست گمرک مستقل مسافری و تجاری ، سازمان امور اداری و استخدامی موافقت ننمود وبرای مدتی تعطیل شد وسرانجام در سال 1363 اکیپ مسافری گمرک اصفهان مجدداً در فرودگاه اصفهــان به سرپرستی آقای حسین نصیر هرندی مستقر و فعال شد و در مرداد ماه 1379 معاونت امور مسافری به معاونتهای گمرک اصفهان اضافه و آقای رضا داداشخانی به عنوان اولین معاون امور مسافری در دی ماه سال 81 منصوب و شروع بکار نمود .
   در 13 آبان سال 1361 گمرک اختصاصی فولاد مبارکه نیز فعالیت خود را زیر نظر گمرک استان اصفهان آغاز نمود در دوره مدیر کلی حال حاضر آقای حسین ترک زاده در تاریخ 2/3/83 مکانیزه و در تاریخ 82/5/1با گمرک ذوب آهن هر دو صادراتی گردیدند. همچنین در همین سال در مورخ 82/10/20با مجوز گمرک ایران دایره کارنه تیر در این گمرک راه اندازی گردید.
   گمرک استان تا سال1370 چندان فعال نبود و ضمن قرارداشتن در حاشیه امکانات آن نیز با مرکز استانی همچون اصفهان همخوانی نداشت .
   در همایش مدیران ستادی وگمرکات اجرائی کشور در اردیبهشت ماه 1377 مجدداً مطرح شد . سر انجام در مردادماه 1379 به منظور پاسخگوئی به نیازهای استان ، سطح تشکیلات گمرکات استان اصفهان ارتقاء یافت و آقای محمد حسن سریعی بعنوان اولین مدیر کل گمرک استان اصفهان ابقاء گردیدند ، و در اسفند ماه همین سال کلیه فعالیتهای صادرات و واردات تجهیز گردید.
   اداره کــل گمرک استان در حال حاضر بصورت پویا در تمام زمینه ها منجمله صادرات ( قطعی – موقت و مجدد ) واردات ( قطعی و موقت ) ترانزیت ، کارنه تیر ، خروج موقت، ورود موقت، قاچاق ، امانات پستی و سایر امور گمرکی فعال و هم اکنون از امتیاز راه آهن باز ، فرودگاه بین المللی، وجود شرکتهای حمل ونقل بین المللی ، شرکتهای بیمه ، شعبه بانک ملی، آزمایشگاه استاندارد و تحقیقات صنعتی و حق العملکاران خبره برخودار است و ظرف سالهای اخیر در سایه زحمات خستگی ناپذیرهمکاران به پیشرفتهای قابل ملاحظهای مخصوصاً در صادرات زیور آلات ساخته شده از طلا و نقره وکالاهای جدید، فرش دستبافت ، امانات پستی و مسافری و واردات نائل و به آمارهای چشمگیری دست یافته است .
   گمرکات تابعه عبارتند از : گمرک مسافری فرودگاه اصفهان ، گمرک اختصاصی ذوبآهن ، گمرک اختصاصی فولاد مبارکه ، گمرک امانات پستی ، انبار اختصاصی هواپیما سازی ایران و به صورت نوبتی نیز در بعضی از شهرها در زمینه ارسال هدیه و سوغات فعالیت می نماید .در مورخ 1383/3/7 در دوگلوگاه مهم شهید شرافت نائین و رامشه شهرضا دفاتر گمرکی تأسیس نموده است .
   مقدمات تأسیس و راه اندازی گمرک استان چهارمحال و بختیاری و انجام امور پرسنلی و مالی آن نیز تا سال 1379 به عهده گمرک اصفهان بود و هم اکنون درصدد است گمرک سیار صادراتی نیز برای استان راه اندازی نماید . در هفته دولت سال 1383 سایت اینترنتی گمرک اصفهان به آدرس http://www.iscu.gov.ir/ راه اندازی شده است و انجام اتوماسیون اداری آن نیز مطابق استانداردهای تعیین شده سازمان مدیریت و برنامه ریزی بطور جدی در دستور کار گمرک اصفهان قرار داد ( مطالعات اولیه این طرح هم اکنون به اتمام رسیده است ) .
   این گمرک از لحاظ فعالیتهای کمی و کیفی در زمره گمرکات نمونه کشور قرار دارد بطوریکه در صادرات فلزات گرانبهاءارائه مقالات علمی ، آموزش و آمار بهنگام در رتبه اول ، در امانات صادره و وارده ، فرش دستبافت در رتبه دوم و در مسافر هوایی در رتبه سوم قرار دارد . همچنین در کلیه کمیته ها و کمیسیونهای اقتصادی ، صادراتی، گردشگری و قاچاق به عنوان عضو مؤثرو فعال است .
   تفویض 97 درصد اختیارات ریاست محترم کل گمرک ایران ، وجود امکانات تولیدی وبازرگانی ، شبکه ارتباطی وسیع، مرکز نگهداری و ناوگان عظیم حمل ونقل کالا، نمایشگاههای بین المللی و اقدامات مثبت و فعال کمیته توسعه صادرات استان سبب شده است که بخش خدمات بازرگانی گمرک استان اصفهان دارای عملکرد فرا استانی و حتی فراملیتی است .


پیوندها
تعامل الکترونیک